Big Boat of Humour

Animated TV Spot for Big Bout of Humour – Cartoon Contest.
All illustrations made by contest participants from the past edition – 2007.

Advertising for Boat of humour festival
Motion: Adam jedrzejewski
Music: Piotr Kubiak

The Big Boat Of Humour to międzynarodowy konkurs na rysunek satyryczny. Pomysłodawcą konkursu jest Jakub Wiejacki ze Stowarzyszenia Twórców „Contur”. Pierwsza edycja Big Boat odbyła się w 2006 roku. Podstawowym założeniem konkursu jest zilustrowanie znanego łódzkiego paradoksu – miasta, które z herbem i nazwą Łódź nie leży nad jeziorem, morzem ani dużą rzeką. Każda edycja odbywa się pod innym hasłem (2006 – „Łódź”, 2007 – „Przekroczyć horyzont”, 2008 – „Łodzią na połów”, 2009 – „Miasto w przebudowie”).

Co roku na konkurs napływa kilkaset prac z całego świata. Oprócz Polaków do walki o główną, wartą 10 tys. zł nagrodę, stają rysownicy z Czech, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Węgier, Turcji, Ukrainy, Cypru czy Niemiec oraz tak odległych krajów jak Chiny, Nigeria, Indie, Iran, Tajlandia, USA, Uzbekistan, Kanada, Argentyna, Kolumbia, Australia i Brazylia. Nadesłane prace co roku ocenia jury pod przewodnictwem znanego polskiego satyryka (2006 – Edward Lutczyn, 2007 – Janusz Stanny, 2008 – Jacek Fedorowicz, 2009 – Grzegorz Szumowski).

Prace nadesłane na konkurs publikowane są w katalogu oraz pokazywane na plenerowej wystawie na Piotrkowskiej – reprezentacyjnej ulicy miasta. Wybrane ilustracje wydawane są w serii pocztówek, które trafiają do łódzkich klubów, hoteli oraz instytucji i są za darmo rozdawane wszystkim gościom. Ponadto organizatorzy, wspólnie z „Gazetą Wyborczą”, przygotowują serię kubków z wybranymi konkursowymi pracami, a dochód z ich sprzedaży trafia na cele charytatywne.

Konkurs ogłaszany jest na początku roku. Organizatorzy czekają na prace do końca kwietnia, a w maju, podczas Święta Łodzi wręczana jest główna nagroda. Uroczystość prowadzą znani satyrycy (2006 i 2008 – Andrzej Poniedzielski, 2007 i 2009 – Artur Andrus). Dotychczasowi laureaci The Big Boat Of Humour: Paweł Kuczyński (2006), Jacek Frąckiewicz (2007), Zygmunt Zaradkiewicz (2008) i Jerzy Głuszek (2009).

Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Twórców „Contur”, Urząd Miasta Łodzi i Łódzki Dom Kultury, a patronat prasowy nad imprezą sprawuje „Gazeta Wyborcza”.